streda, januára 17, 2007

Ako pôsobiť na ľudí

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Každý sa minimálne raz zamýšľal nad tým, ako ovládať prostredie a ľudí vo svojom okolí. Súhrnným pojmom to môžme nazvať ovplyvňovanie. Ovplyvňovanie je umenie získať si spoluprácu druhých ľudí. Zahŕňa pretváranie spôsobu, akým ľudia myslia a cítia. Existujú určité princípy, podľa ktorých by sme sa mali riadiť, ak sa chceme stať majstrami v ovplyvňovaní. Nižšie je uvedených 7 užitočných rád, ako z Vás spraviť človeka, ktorý by nemal mať problém v ovplyvňovaní.

1. Dajte ľuďom pocítiť, že sú pochopení

Strávte menej času tým, že budete vysvetľovať čo chcete Vy samy a namiesto toho sa sústreďte na to, aby sa cítili pochopení. V ideálnom svete by ľudia robili rozhodnutia, úsudky a prísľuby na základe logiky a teoretického zdôvodnenia. V tomto svete sa však riadia na základe preferencií, pocitov a spoločenských vplyvov, ktoré si mnohokrát ani neuvedomujú. Ak Vám veria a cítia, že Vám záleží na ich dobre, je omnoho väčšia šanca, že s Vami budú spolupracovať.

2. Nájdite spoločnú cestu
Dajte im najavo, ako sa ich potreby, hodnoty a sny prepájajú s Vašimi ideálmi. Aby ste tohto dosiahli, musíte pochopiť ich spôsob zmýšľania a motívov. Pozrite sa na veci z ich pohľadu. Ukážte, že akceptujete a sympatizujete s ich pocitmi a potom im ukážte, ako im pomôže spolupráca s Vami uskutočniť ich sny.

3. Počúvajte
Správne umenie počúvať je najlepším prostriedkom, ako dať ľuďom pocit, že sú pochopení a zároveň je to aj prostriedok na nájdenie spoločnej cesty. Pýtajte sa otázky, na ktoré nie je možné odpovedať Áno/Nie. Snažte sa pochopiť, čo chcú povedať a neprikladajte doslovný význam slovám, ktoré používajú pri rozhovore. Dajte im priestor na vyjadrenie ich pocitov, nemusíte však s nimi zakaždým súhlasiť.

4. Nehádajte sa
Osoba, ktorú ste porazili v hádke a dali ste im pocítiť, ako veľmi sa mýlia, môže byť osobou, ktorú budeme v budúcnosti potrebovať. Hádky nútia človeka zaujať jednoznačné stanoviská a obhajovať si ich za každú cenu. Čím viac sa snažíte dokázať im, že nemajú pravdu, tým viac Vám budú oponovať. Väčšina vyhratých hádok môže znamenať, že ste stratili dôležitého spojenca.

5. Starajte sa o ľudí, ktorých chcete ovplyvniť
Ak sa staráte o ľudí, ktorých si chcete získať pre svoje zmýšľanie, ak si vážite ich hodnoty a sny, určite si budú toho vedomí a budú sa snažiť vrátiť Vám to naspäť. Budú s Vami komunikovať volnejšie, budú odhaľovať viac zo svojho vnútra a intenzívnejšie počúvať. Čo je však hlavné, budú s Vami chcieť spolupracovať.

6. Pomôžte im uveriť, že zmena je možná
Ľudia často vedia, aj keď to však otvorene nepriznajú, že sa musia zmeniť. Cítia zvláštny pocit, že veci sa nevyvinú tak, ako by chceli. Pokračujú však v tom, čo robili doteraz, myslia si, že robia to najlepšie, čo môžu. Ukážte im lepšiu cestu, čo je však dôležitejšie, ukážte im že zmena je možná. Nedávajte im len riešenie, ponúknite im nádej.

7. Správne načasovanie požiadavky
Je čas a správne obdobie na všetko, predovšetkým však na Vašu žiadosť o podporu. Ak sa ľudia cítia vystresovaní, nervózni, nahnevaní či dokonca ohrození, väčšinou Vám nepomôžu tak, ako by ste chceli. Urobte všetko, čo je potrebné pre to, aby ste im dali pocit bezpečia, čím drasticky zvýšite Vašu šancu na úspech. Hľadajte situáciu, keď sa cítia silno a sebavedome.

S týmto článkom súvisia: Hovorí Vám niečo slovo charizma?
Kniha, ktorá zmení Váš život

Blog sa presťahoval na túto adresu.

0 komentárov:

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro