piatok, januára 19, 2007

Potomkovia ľudí

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Predvčerom som si pozrel film, ktorý som ihneď po jeho pozrení zaradil medzi tie lepšie, ktoré ma ako velkého filmového fanúšika dokázali niečím zaujať. V originále je nazvaný, Children of Men, čiže Potomkovia ľudí. O čom však je?

Planéta Zem, rok 2027. Už osemnásť rokov sa nenarodilo jediné dieťa. Svet podlieha beznádeji a anarchii a po čoraz zúfalejších pokusoch o nájdenie a odstránenie príčiny neplodnosti ľudstva sa čaká už len na zázrak. Do neďalekej budúcnosti nás vo svojej temnej a šokujúcej vízii privádza mexický režisér Alfonso Cuarón (Mexická jazda, Harry Potter a väzeň z Azkabanu), ktorý sa inšpiroval slávnou rovnomennou sci-fi novelou kráľovnej detektívok P.D. Jamesovej.

Vďaka totalitnému zriadeniu dokáže jedine Veľká Británia odolávať všeobecnému chaosu. Platí za to vysokú cenu – občianske práva sú oklieštené a občasné pokusy o odpor brutálne potlačované. Theodorovi Faronovi (Clive Owen), londýnskemu byrokratovi, ktorý už iba pasívne čaká na svoj koniec, je to však celkom jedno. No len do chvíle, kým sa s vrecom na hlave ocitne v kufri dodávky a napokon tvárou v tvár svojej bývalej láske Julian Taylorovej (Julianne Mooreová), ktorá stojí na čele jednej z mnohých odbojových skupín a má pre Thea špeciálnu úlohu – zaistiť pre jednu z jej spolubojovníčok tranzitné víza a dostať ju bezpečne z krajiny. Počas cesty, ktorej cieľom je azyl pod záštitou organizácie Human Project, Theo zisťuje, že jeho chránenka Kee (Claire-Hope Ashiteyová) nie je obyčajná utečenka...

Naopak, je to človek, kvôli ktorému by bolo veľa ľudí ochotných vraždiť. Je totiž v ôsmom mesiaci tehotenstva a predstavuje vytúžený zázrak, na aký už ľudstvo dlhé roky čaká. Na úteku pred anarchistami, ktorí by ju radi zlikvidovali pre zachovanie súčasného bezvýchodiskového stavu, a reprezentantmi režimu, čo by ju radi zneužili na svoje politické ciele, sa Theo a Kee stávajú veľmi neistou, avšak jedinou nádejou našej civilizácie.

Režiséra Cuaróna nadchla predstava, že by sa prostredníctvom filmu zasadeného do blízkej budúcnosti mohol vyjadrovať k dnešku. „To, ako sa správame dnes, výrazne ovplyvní podobu našej planéty o dvadsať rokov. Vlastne to nie je sci-fi, ale súčasný thriller zasadený do roku 2027,“ hovorí Cuarón. Svet o pár rokov je síce snímaný temnými, surovými farbami, no podľa režiséra ide skôr o nastolenie správnej atmosféry, než o jeho názor na našu budúcnosť. „Tento film je o tom, že mať nádej sa oplatí aj v bezvýchodiskovej situácii,“ dodáva.

Zdroj: bontonfilm.sk

Blog sa presťahoval na túto adresu.

0 komentárov:

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro