piatok, februára 02, 2007

Umenie počúvať

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Pravdepodobne trávite viac času používaním schopnosti počúvať ako používaním akejkoľvek inej schopnosti. Schopnosť dôkladne počúvať si vyžaduje tréning, tak ako iné vlastnosti.Čo to v skutočnosti znamená dôkladne počúvať?


Skutočné počúvanie je aktívnym procesom, ktorý sa skladá z troch základných krokov.

1. Schopnosť počuť. Zbežné počúvanie je také, ktoré stačí na to, že zachytíme veci čo nám hovoria. Napríklad si povedzme, že ste počúvali reportáž o zebre, kde hovorili, že žiadne dve nie sú rovnaké. Ak viete zopakovať tento fakt, tak ste použili základnú schopnosť počúvania.

2. Pochopenie. Ďalší stupeň počúvania sa odohráva vtedy, keď si zoberieme to, čo bolo povedané a pochopíme to naším spôsobom. Vráťme sa späť k príkladu o zebre. Keď počujete, že žiadne dve nie sú rovnaké, pouvažujte, čo to v podstate znamená. Môžte si myslieť, "Možno myslia to, že vzor prúžkovania na zebrách je zakaždým odlišný."

3. Posudzovanie. Potom, ako ste si istí tým, čo Vám bolo povedané, popremýšľajte, či Vám to dáva zmysel. Veríte tomu, čo Vám bolo povedané? Môžte si myslieť, "Ako môžu byť pásiky pre všetky zebry odlišné? Ale potom, odtlačky na prstoch sú tiež rozdielne pre každého človeka. Myslím, že tomu môžem uveriť."

Tipy k tomu, ako dobre počúvať

1. Venujte plnú pozornosť osobe, ktorá sa s Vami rozpráva. Nepozerajte sa von oknom alebo na to, čo sa deje mimo Vás.

2. Postarajte sa aj o to, aby vaša myseľ bola plne sústredená. Môže byť ľahké prestať sa sústrediť, ak si myslíte že viete, čo bude nasledovať. Ak sa Vám zdá, že sa prestávate sústrediť, zmente Vašu pozíciu a opäť sa skúste skoncentrovať.

3. Nechajte druhých dorozprávať predtým, ako vyjadríte svoj názor. Mnohí oceňujú, keď ich necháte povedať všetko to, čo chcú bez toho, aby ste ich prerušili. Keď prerušíte ich reč, vyzerá to, akoby ste nepočúvali, aj keď opak je pravdou.

4. Predtým ako začnete rozprávať, dokončite počúvanie druhej osoby. Nemôžete v skutočnosti načúvať v plnej miere, ak premýšľate o tom, čo poviete neskôr.

5. Hľadajte hlavné myšlienky. Hlavné myšlienky sú tým najdôležitejším posolstvom, čo Vám chce rečník povedať. Možno ich povedali na začiatku alebo na konci rozhovoru. Dávajte špeciálne pozor na vety, ktoré začínajú frázami ako: "Mojím cieľom..." alebo "Vec, ktorú by ste si mali zapamätať, je..."

6. Pýtajte sa otázky. Ak si nieste istí tým, čo Vám bolo povedané, kľudne sa spýtajte. Je dobrým nápadom to, keď sa pokúsite zopakovať myšlienky, ktoré Vám boli povedané, pomocou vlastných slov.Napríklad môžte povedať, "Keď si povedal, že žiadne dve zebry nie sú rovnaké, myslel si, že majú rozdielne pásiky?"

7. Prejavte odozvu. Stojte vzpriamene a pozerajte priamo do očí rečníka. Mali by ste zopár krát pritakávať, na znak toho, že rozumiete. V určitých okamihoch je vhodné aj to, keď sa zasmejete, zamračíte alebo budete úplne ticho. Zapamätajte si, že počúvate nielen ušami ale aj tvárou!

Rýchle premýšľanie

Majte na mysli to, že čas je na Vašej strane! Myšlienky sa pohybujú asi 4 krát rýchlejšie ako reč. S praxou zistíte, že sa dá naučiť efektívne počúvať.

Blog sa presťahoval na túto adresu.

0 komentárov:

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro