nedeľa, apríla 15, 2007

Ako si nájsť kamarátov,časť 2

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Prvý diel si môžete prečítať tu.

Ak nechcete spoznávať úplne nových ľudí, snažte sa dostať viac zo svojich terajších kontaktov.


Určite sa nájde zopár ľudí, ktorých stretávate v okolí, a ktorí sa môžu stať Vašimi kamarátmi. Medzi týchto ľudí patria:
 • Známi, s ktorými sa rozprávate ak náhodou na seba narazíte, ale inak sa spolu nestretávate.
 • Ľudia z Vašeho krúžku alebo práce.
 • Kamaráti Vašich priateľov, s ktorými ste si rozumeli.
 • Niekto, kto prejavil záujem o Vaše kamarátstvo, ale vy ste záujem neprejavili.
 • Ľudia, s ktorými sa stretnete iba raz za čas, no mohli by ste sa viac.
 • Príbuzní, ktorí sú podobného veku.
Ak sa Vám niekto pozdáva, nebojte sa vypýtať kontaktné informácie.

Keď stretnete niekoho, s kým si rozumiete, nepredpokladajte, že na seba znova náhodou narazíte. Vypýtajte si ich číslo alebo mail. Pre tých hanblivých to môže byť problém, ale vyplatí sa. Nebojte, zvyknete si na to.
 • Potom im zavolajte a dohodnite si nejaký spoločný plán. Choďte na pivo, hrať futbal, pozrieť si video alebo nejakú inú zábavnú činnosť.
 • Ak Vás niekto odmietne, lebo má plný program alebo podobne, nevzdávajte sa a skúste zavolať inokedy.
 • Toto je tá najdôležitejšia časť. Môžte stretávať a spoznávať kvantá nových ľudí, ale ak si nenaplánujete nejakú spoločnú budúcnosť, tak sa Vám bude ťažko dariť formovať nové vzťahy.
 • Predpokladajte, že budete musieť spraviť všetku robotu. Neseďte na zadku a nečakajte, že Vás niekto pozve von na víkend. Zoberte telefón a zorganizujte čosi.
 • Často sa stáva, že druhý ľudia sa s Vami chcú stretnúť a radi by šli von, len sa hanbia zdvihnúť telefón a zavolať Vám.
 • Často sa stane, že Vám niekto neodpovie na správu alebo telefón, neberte to osobne.
 • Postarajte sa o to, aby mali ľudia Vaše kontaktné informácie, aby Vás mohli pozvať von.
 • Niekedy, keď chcete ísť von, tak sa musíte spoľahnúť na Vaše schopnosti presviedčania, keď budete musieť ľudí presvedčiť o výhodnosti jedného riešenia v porovnaní s druhým.
 • Plánovanie je nepredvídateľné, tak sa nebojte byť flexibilný.
 • Stane sa, že Vám to niekedy nevyjde tak, ako ste si predstavovali. Stretnete niekoho, rozumiete si, ale veci sa nevyvinú tak, ako by ste si želali. Nič sa však nestane, život ide ďalej. Neprestávajte so spoznávaním nových ľudí.
 • Nebojte sa, že budete vyzerať príliš zúfalo. Adaptujte si prístup, že ste to Vy, kto sa snaží scementovať budúce priateľstvo. Koho potom, že sa do toho púšťate s elánom a energiou, ktorú Vám môžu ostatní len závidieť.
Nebuďte zo začiatku prieberčivý, čo sa týka výberu kamarátov.

Vašim prvotným cieľom je zaobstarať si aspoň aký taký spoločenský život. Túlajte sa s ľuďmi, s ktorými si aspoň trocha rozumiete. Prví kamaráti nemusia byť 100 percentní, časom sa vykryštalizujú Vaše potreby a nároky na ideálneho kamaráta.

Nemajte o sebe nereálny imidž, že sa môžte stretávať iba s ľuďmi určitého kalibru. Nikdy neodmietajte pozvanie von.

Ak Vás niekedy niekto pozve von, mali by ste ísť. Prečo odmietnuť šancu spoznať nových ľudí?

Akonáhle máte dvoch dobrých kamošov, tak máte dobrý základ pre Váš spoločenský život. Ak ste od prírody introvert, tak môžu byť všetko, čo potrebujete a chýba Vám ku šťastiu. Ak už nič iné, malo by Vám to pomôcť zbaviť sa osamelosti.

Pracujte na Vašich priateľstvách

Ostaňte v pravidelnom kontakte s Vašimi kamarátmi pomocou internetu, ICQ, telefónu
Stretávajte sa, užívajte si voľna. Každému kamarátovi venujte toľko času, koľko si myslíte, že potrebuje. Niektoré vzťahy potrebujú stretávanie sa každý týždeň, niektoré zasa každź mesiac a podobne. Je to na Vás aby ste správne odhadli, koľko času by ste mali venovať budovaniu Vašich vzťahov.

Nespoliehajte sa príliš na jedného kamaráta, aby ukojil Vaše spoločenské túžby a potreby.

Možno nemáte problém spoznávať nových ľudí, ale udržať si ich kamarátstvo potom, ako spolu strávite určitý čas. Neprestávajte byť v kontakte so svojimi novými priateľmi. Nepriaznivo na Vás môžu pôsobiť aj rozličné vnútorné pochody:
 • Cítite sa neisto. Presvedčíte sami seba o tom, že Vaši noví priatelia Vás v skutočnosti nemajú radi a prestanete sa im ozývať.
 • Vaše znížené potreby vystavovať sa spoločenskému životu Vás nemotivujú rozvíjať nové priateľstvo.
 • Hanblivosť Vás môže odradiť od toho, aby ste im zavolali a usporiadali spoločné plány.
Ak ste náhodou nerozprávali s niektorým kamarátom už dlhšiu dobu, nevadí. Vždy sa môžete stretnúť a dohnať zameškané. Nemyslite si, že Vaše priateľstvo sa skončilo.

Vybudovanie si dobrého spoločenského zázemia vyžaduje čas, tak sa nenechajte odradiť pri prvých neúspechoch a pokračujte ďalej, určite Vám to prinesie ovocie v budúcnosti.

Blog sa presťahoval na túto adresu.

4 komentárov:

miskousko povedal(a)...

A hlavne si uvedomte, ze mozete byt aj a dotieravi. Ak volate stale niekoho von iba vy a on vas nie, asi ma aj inych kamaratov, alebo ine problemy.

Pisem to len preto, ze raz ma takyto "novy kamarat" otravoval pekne dlho. Nakoniec som mu dal taku spatnu vazbu, ze to musel vziat osobne, lebo to uz bolo osobne.

Ale to je jeden pripad z miliona. Ako vseobecny navod na zlepsovanie vztahov s kamaratmi a znamymi je tento clanok dobry. Davajte do ludi (co za to stoja) energiu, ono sa vam to vrati, ked to budete najviac potrebovat.

Michaela povedal(a)...

Jee to sa mi páči, super článok ale je ťažké ísť sama do baru:P...

Anonymný povedal(a)...

Pekny clanok, ale ludia chodia vacsinou v skupinkach do barov a na podobne podujatia. Oslovit jednotlivca nie je az take tazke ako sa pripojit ku skupine.

hagala povedal(a)...

Hmmm... hľadam spoločnosť ľudí, v poslednom čase mi zavadzá moje samotárčenie. Hlavne si neviem predstaviť ako svoj "vlastný imidž" vybudovať. Inač fakt krasne tu máš blogy, klobúk dole - si fakt cool, dúfam že mi tieto články pomôžu :)

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro