piatok, apríla 20, 2007

Ako zistiť, že Vám niekto klame

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Existuje množstvo vecí a techník, ktoré môžete použiť na vylepšenie vnímania Vašeho okolia a zlepšiť silu Vašeho mozgu. Jedna z týchto techník je, že sa naučíte rozoznať, kedy Vám ľudia klamú. Nielenže to je mocný nástroj v medziľudskej komunikácii, ale zároveň môžete pochopiť, ako sa dajú odhaliť Vaše vlastné klamstvá.

Klasickým znakom, že Vám niekto klame je, chytanie si vlastnej brady alebo šúchanie si nosa. Rečník vykonáva tieto pohyby ako by sa snažil zakryť slová, ktoré vychádzajú z jeho vlastných úst.

Ďalšou podstatnou vecou, na ktorú by ste si mali dávať pozor je, pohyb očí. Vo všeobecnosti, keď si ľudia na zodpovedanie otázky v hlave predstavujú obrazy, čiže myslia vizuálne, ich oči sa pohnú smerom hore: toto je spôsob na získanie týchto obrazov. Je to signál, ktorý ľudia robia nevedomky a zároveň signál, ktorý používajú spoľahlivo. Keď vlastníte túto vedomosť, ako ju môžete využiť? Pozerajte sa ľuďom na oči, či sa im náhodou nezmení spôsob pohybu pri určitej otázke, ak sa napríklad nepohnú smerom hore a doprava, ako to bežne robia, ale hore a doľava, tak máte jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Takisto silný očný kontakt, čiže sa Vám pozerajú priamo do očí môže indikovať, že nehovoria pravdu.

Väčšina ľudí si myslí, že udržiavame očný kontakt vtedy, keď hovoríme pravdu a pohľad odvraciame vtedy, keď nie. Množstvo ľudí udržiava očný kontakt vtedy, keď klamú, lebo nepotrebujú dostať z mysle množstvo informácií a preto, nepohybujú očami. Na inej úrovni sa snažia vyzerať úprimne, a tak sa Vám snažia pozerať priamo do očí.

Cieľom nie je povedať to, že také a také znamenie znamená klamstvo. Tajomstvom je, aby ste ľudí pozorne pozorovali, ponechali si tieto vedomosti pre seba a popremýšľali, akým spôsobom ľudia myslia, čo je pre nich dôležité a akým spôsobom vnímajú realitu. Pozerajte po predlohách ich správania, čiže po veciach, ktoré robia pravidelne a hľadajte nejaké odlišnosti, keď sa snažia zodpovedať určitú otázku.

Teraz, keď viete, ako to všetko funguje, choďte a vyskúšajte tieto vedomosti s Vašou rodinou a priateľmi. Vyzvite ich, aby Vám zámerne klamali a všímajte si ich pohyby očí. Čím viac to budete praktizovať, tým budete lepší.

Súvisiace články: Ako zistiť, že Vám niekto klame 2
Blog sa presťahoval na túto adresu.

3 komentárov:

spage povedal(a)...

Tenhle clanek by si podle me zaslouzil jeste rozsirit.
A jeste jeden dodatek do praxe, kdyz balite holku, tak je to prave dobrej trik, polozit ji pet otazek, rict ji, at jednou lze a pak to poznat, treba muze rikat svoje oblibeny jidla nebo tak.. Bude se jit to moc libit.

CharismaSeeker povedal(a)...

Janse na tuto temu sa toho da mnoho popisat....budem sa snazit napisat nejaky update...

dan me povedal(a)...

Veta:pozera hore a doprava.... z mojho pohladu abo z pohladu klamara?

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro