piatok, apríla 20, 2007

Fontána [film]

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Včera som mal možnosť pozrieť si jeden veľmi pekný film, ktorý sa volá Fontána (The Fountain). O čom bol?

Fontána je príbehom o dlhej životnej ceste muža, ktorý sa rozhodol čeliť osudu a zviesť s ním večný boj o záchranu milovanej ženy. Jeho epická cesta sa začína v 16. storočí v Španielsku, kde sa ako dobyvateľ Thomas vydáva hľadať Fontánu mladosti – legendárny artefakt, ktorý údajne nesie dar večného života. Ako súčasný vedec Tommy Creo sa zúfalo snaží nájsť liek na rakovinu, na ktorú umiera jeho milovaná žena Isabel. A ako pútnik vesmírom Tom z 26. storočia začína behom cesty konečne rozumieť tajomstvám, ktoré ho sužovali po celé tisícročie. Zatiaľ čo Thomas v troch rozličných inkarnáciách – ako bojovník, vedec a prieskumník – objavuje tajomstvá života, lásky, smrti a znovuzrodenia, tri rôzne príbehy smerujú k spoločnej pravde.

Film Fontána je strhujúcim a intímnym príbehom o láske a snahe vyrovnať sa s ľudskou smrteľnosťou, ktorý sa odohráva v troch rôznych epochách. Darren Aronofsky sa rozhodol spracovať túto tému do podoby scenára po tom, čo si uvedomil, že príbehy o hľadaní večného života sú síce súčasťou mnohých svetových kultúr, ale na filmové plátno sa im podarilo preniknúť len veľmi zriedka.

Okrem toho, že sa Hugh Jackman musel vysporiadať so zložitými emocionálnymi prechodmi, vyžadovala trojrola tiež veľkú fyzickú zdatnosť. V úseku, ktorý sa odohráva v Španielsku, sa Tomas musí prebojovať do strateného mayského chrámu, kde má bojovať proti vojakovi s horiacim mečom. Pre sekvencie z budúcnosti musel 14 mesiacov študovať tai chi a jógu. Tento segment naviac vyžadoval, aby sa dal ostrihať dohola.

Oba objekty jeho nehynúcej lásky – španielsku kráľovnú Isabel a Tommyho nemocnú manželku Izzi – stvárnila Rachel Weisz, ktorú oslovila predovšetkým inkarnácia postavy zo súčasnosti. “Izzi je obyčajný človek. Musí sa vysporiadať so skutočnosťou, že zomrie omnoho skôr, než chce, ale nakoniec svoj osud príjme a naučí sa s ním žiť. Myslím si, že je veľmi statočná“, hovorí herečka.

Vo svojom jadre je Fontána veľmi jednoduchým ľúbostným príbehom o strate blízkeho človeka a o tom, čo vás taká skúsenosť naučí. Thomas v každej inkarnácii miluje Izzi tak hlboko, že je ochotný urobiť čokoľvek pre jej prežitie. Bohužiaľ si ale neuvedomuje, pokým vyvíja obrovskú snahu o to, aby mohli spolu žiť večne, jej život mu uteká pod rukami.

Oficiálny text distribútora Tatrafilm
Blog sa presťahoval na túto adresu.

4 komentárov:

Anastasia povedal(a)...

Nádherný film. Výborný scenár, vynikajúce herecké výkony. Človek zabudol, že je v kine. Obrazmi skvele vyjadrené hlboké pravdy života. Film oslovuje naše kolektívne podvedomie ktoré máme všetci spoločné a vyplavuje hlboké emócie a city. Všetci tušíme že takto nejako by to mohlo byť...
Režisér vytvoril film pre náročného diváka a dal mu priestor pochopenia deja. Nepodcenil inteligenciu diváka. Pre takéto filmy sa chodí do kina. Takto by sa mali točiť. Odchádzala som z kina naplnená obrovským zážitkom a ešte dlho mám o čom premýšľať.
Ďakujem

CharismaSeeker povedal(a)...

Ďakujem za pekne vyjadrené pocity...aj mne sa veľmi páčil....

Anastasia povedal(a)...

A ešte niečo. Podľa mňa to nebol cestovateľ vesmírom 26 storočia. To tam dali pre väčšiu atraktivitu. V stave meditácie sa dostal do svojich inkarnácií a mohol "finish it", čo v reálnom živote ani v jednej inkarnácii nestihol. Tá bublina bola duša, ktorá stúpala do konečného raja, kde sa už netreba inkarnovať.

PS: Máš fajn stránky. Čo tak zaradiť nejaký podobný článoček pre baby? Tiež by sme radi popracovali na charizme :-)

CharismaSeeker povedal(a)...

Som rád že sa ti moje stránky páčia...ak myslíš niečo v tom štýle ako zbaliť muža alebo podobné....tak skúsim niečo vyhľadať do budúcnosti....

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro