streda, mája 16, 2007

7 návykov skutočne efektívnych ľudí [kniha]

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Stephen R. Covey napísal knihu 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. Návyky sú to tieto:

1. Sú iniciatívni. (“Buďte proaktívni”)
2. Sústredia sa na svoje ciele. (“Začínajte s myšlienkou na koniec”)
3. Určujú si priority. (“To najdôležitejšie dávajte na prvé miesto”)
4. Získajú len vtedy, keď aj druhí. (“Myslite spôsobom výhra/výhra”)
5. Komunikujú. (“Najprv sa snažte pochopiť, potom byť pochopení")
6. Spolupracujú. (“Vytvárajte synergiu”)
7. Spoznávajú a odstraňujú svoje nedostatky. ("Brúste pílu”)

Prvé 3 návyky sú zaradené do kategórie "osobného víťazstva", keď spoznáte samých seba, keď sa budete vedieť ovládať. Druhé tri návyky predstavujú kategóriu "verejného víťazstva", keď prinášate niečo pozitívne svojmu okoliu. Posledný návyk sa zaraďuje do kategórie "obnova síl".

Zvyk číslo 1: “Buďte proaktívni”
Vysoko efektívni ľudia sú iniciatívni. Neukladajú na seba žiadne limity, ktoré by im bránili vo vykonávaní svojich snov. Uvedomujú si, že majú nad sebou moc a že záleží len na nich, ako sa budú správať a čo z nich bude. Nemajú síce kontrolu nad tým, čo sa stane, ale majú moc nad tým, ako sa budú prispôsobovať novým podmienkam a takzvaným ranám osudu. Rozhodnú sa, či nové podmienky využijú vo svoj prospech, alebo sa nimi nechajú zničiť. Žijú s "osobnou víziou".

Viktor Frankl bol zajatcom v koncentračnom tábore. Celá jeho rodina, okrem jeho sestry, bola vyvraždená. Napriek všetkým týmto hrozným podmienkam sa Viktor pokladal za slobodného muža, lebo sa mohol sám rozhodnúť, ako bude myslieť a ako sa bude správať v týchto časoch hrôzy. Keď hladoval vo svojej cele, tak si predstavoval, ako po skončení vojny učí svojich žiakov a rozpráva im, aké hrôzy prežil v zajatí a čo sa z nich naučil. Jeho disciplína z neho urobila silnejšieho človeka, než boli stráže v táboroch. Viktor bol proaktívny. Iniciatívu zobral do svojich rúk a akceptoval zodpovednosť za svoj osud. Vedel, že záleží iba na ňom, ako sa rozhodne. Nemal moc opustiť tábor ale mal moc zvíťaziť nad ním.

Začnite svoju transformáciu na proaktívneho človeka tým, že budete používať tieto vety:
  • Nie. Nič nedokážem. - Poďme sa pozrieť, aké máme možnosti.
  • Nepoužívajte: Toto som proste ja. - Viem, že sa môžem zmeniť.
  • Nie. Vytočil ma. - Viem ovládať to, ako budem reagovať na túto situáciu.
  • Nie. Nemôžem alebo musím. - Rozhodnem sa a podľa toho sa zariadim.
Proaktívni ľudia pracujú vo svete možností. Vidia, aké cesty majú pred sebou a potom po nich aj kráčajú. Tým, že prevezmú za seba zodpovednosť, si rozširujú svoje pole možností. Čím viac času ubehne, tým sa stávajú silnejšími. Sú schopní toho spraviť viac a viac. Začínajú tým, že zmenia čosi vo svojom vnútri: Vedia, že ak chcú zmeniť svet, musia v prvom radi zmeniť seba.

Zvyk číslo 2: “Začnite s myšlienkou na koniec”
Premýšľajte o svojich cieľoch. Množstvo ľudí sa ženie svetom s tým, že sa snažia uskutočniť nereálne ciele alebo ciele, ktoré im zničia ich vzťahy, zdravie alebo celý život. Vidíte ich na obálkach svetoznámych časopisov, kde bohatí a slávni ľudia zobrazujú, ako ich zatkla polícia. Vidíte, ako pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok ukazujú obnažené časti tela. Vidíte, ako sa im rozpadajú manželstvá. Bohatstvo, moc a sláva boli ciele, ktoré chceli dosiahnuť. Ale za akú cenu?

Efektívnosť nie je len vecou toho, že dosiahnete svoj cieľ. Je to o dosiahnutí toho správneho cieľu. Predstavte si samého seba, ako sedíte na svojom pohrebe a predstavte si, čo o Vás úprimne hovoria druhí ľudia. Páči sa Vám to, čo počujete? Chcete, aby si Vás ľudia pamätali takýmto štýlom? Ak nie, tak to zmeňte. Z prvého návyku viete, že zmeniť môžte takmer všetko.

Začnite tým, že si načrtnite osobné poslanie a popremýšľajte o tom, akým typom človeka sa chcete stať. Venujte tomuto pozornosť. Preskúmajte samých seba. Ste egoista? Workoholik? Držgroš? Nepozerajte sa na seba cez ružové okuliare. Rozhodnite, v čom sa chcete zmeniť. Dajte si záväzok a dodržte ho.

Pokračovanie....Ak sa Vám Článok páčil, Hlasujte prosím. Ďakujem.

Blog sa presťahoval na túto adresu.

2 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

vyborny blog, citam cca od zaciatku a gratulujem tymto autorovi:)

musime niekedy skocit na pivko:)

CharismaSeeker povedal(a)...

A tymto ja ti dakujem smile..:)

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro