streda, júna 13, 2007

8 zaručených tipov na zlepšenie pamäti

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Keďže v minulom článku som publikoval 2 videá, v ktorých profík popisoval svoje techniky na zlepšenie pamäti, tak dnes by som chcel napísať zopár tipov na zlepšenie pamäti, lebo však priznajme si, takmer každému by sa zišla lepšia pamäť na určité veci. Dobrou správou je, že snáď každý človek má možnosť naučiť sa cvikom a tréningom zapamätať obrovské množstvá informácií.

1. Udržujte svoj mozog v aktívnom stave
Mozog nie je sval ale pravidelným "užívaním" ho trénujete, zlepšujú sa nervové zakončenia, čím sa stáva užitočnejším pri uchovaní informácii. A ako ho trénovať? Naučte sa nový jazyk, riešte rozličné hádanky, naučte sa hrať na nový hudobný nástroj a riešte náročné úlohy.

2. Pravidelne cvičte
Pravidelné cvičenia aerobiku Vám pomôžu zlepšiť cirkuláciu krvi v tele a tým sa viac prekrví aj mozog a zlepší sa jeho užívanie. To môže pomôcť hlavne starším ľuďom, ktorý bojujú s pokročilejším vekom.

3. Zredukujte vo Vašom živote stresové situácie
Aj keď chronický stres neničí mozog, môže spôsobiť to, že si veci budete pamätať ťažšie. Aj dočasný stres môže spôsobiť, že sa budete ťažšie sústrediť a rozmýšľať. Praktizujte meditáciu, zhlboka dýchajte a hlavne komunikujte so svojimi blízkymi, keď Vás niečo trápi.

4. Zdravo a v primeranom množstve sa stravujte
Na trhu je množstvo doplnkových prostriedkov, ktoré sľubujú prevratné zmeny v činnosti mozgu. Väčšina týchto doplnkov je však iba marketingovým ťahom, aj keď nájdu sa aj výnimky. Správne stravovanie prospieva celkovo Vašemu zdraviu, mali by ste jesť hlavne jedlá bohaté na antioxidanty ako brokolica, špenát alebo čučoriedky. Ako výživový doplnok by ste mali brať Vitamín E a Tiamín. Jedlo jedzte radšej v piatich dávkach namiesto 3 veľkých, čím zabránite výkyvom cukru v krvi.

5. Doprajte si dostatočný čas na sformovanie spomienky
Spomienky sú veľmi prchavé, hlavne čo sa týka krátkodobej pamäti. Preto, keď Vám niekto povie svoje meno alebo inú pre Vás dôležitú informáciu, tak sa chvíľu sústreďte iba na ňu a nenechajte sa vyrušiť inými vplyvmi.

6. Opakujte veci, ktoré si musíte zapamätať
Čím viac niečo vidíte, počujete alebo nad tým uvažujete, tým rýchlejšie a kvalitnejšie si to zapamätáte. Je tak? Ak si chcete niečo zapamätať, či už je to niekoho meno, telefónne číslo alebo evidenčné číslo, tak si ho opakujte či už nahlas alebo v mysli, alebo si ho napíšte.

7. Detailnejšie pozorujte svet okolo seba
Často nezabúdame veci preto, že naše pamäťové schopnosti sú slabé, ale preto, že si nevšímame detaily. Jednou takou bežnou situáciou, v ktorej sa ocitne každý z nás je, keď spoznávame nových ľudí. Často nie sme schopní si zapamätať meno na prvýkrát a to iba preto, že nevykladáme dostatok úsilia. Ako to budete skúšať, zistíte, že keď tomu venujete pozornosť a sústredíte sa, tak to všetko ide oveľa oveľa ľahšie a budete mať so seba lepší pocit. Jednou z metód, ako si zvýšiť cit pre detaily je, že budete trénovať na neznámej fotke. Zoberiete si ju, zahľadíte sa na 15 sekúnd, otočíte ju a budete sa snažiť spomenúť si na ten najmenší detail. Predstavte si ju v hlave a pozorujte ju.

8. Zorganizujte si život
Veci, ktoré často používate si uchovávajte na rovnakom mieste. Tým myslím veci ako kľúče, okuliare, peňaženku a iné. Používajte diár na to, aby ste si v ňom zaznamenali dôležité stretnutia a schôdzky, poprípade veci, ktoré musíte urobiť. Adresy a telefónne čísla si uchovávajte v adresári alebo v mobilnom telefóne. To, že budete mať Vaše plány poznačené na určitom mieste Vám pomôže odbremeniť Vašu myseľ, aby ste sa na ne nemuseli zbytočne sústrediť.

Tipy na záver:
  • Skúste si zapamätať poradie kariet v hracom balíčku. Aj keď sa Vám to môže zdať ako nezmysel, naučíte sa pri tom množstvo techník.
  • Ak si potrebujete zapamätať niečo dôležité, nakreslite si na dlaň čiernu bodku.
  • Založte si denník, píšte do neho každý deň.
  • Naučte sa naspamäť Vašu obľúbenú pesničku alebo báseň. Určite Vám to zlepší Vaše schopnosti.
  • Štúdie dokázali, že ľudia, ktorí spia viac, majú lepšiu schopnosť pamätať si veci.
Na záver si pozrite video, v ktorom majster v memorovaní popisuje svoju techniku. Ak sa Vám článok páčil, hlasujte prosím.

Zdroj

Blog sa presťahoval na túto adresu.

1 komentárov:

Ivana povedal(a)...

skuste aswagandhu,zlepsuje pamat http://www.predajbylin.sk/aswagandha_koren/index.html

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro