utorok, júna 19, 2007

Umenie rozprávať príbehy

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Ocitli ste sa niekedy v spoločnosti človeka, ktorý Vás prostredníctvom príbehov vťahoval do svojho sveta stále hlbšie a hlbšie a Vy ste si nemohli pomôcť a neustále ste ho počúvali a "žrali" mu každé jeho slovo? Chceli by ste sa aj Vy naučiť tajomstvo očarujúceho rozprávania? PUA (Pick Up Artist) menom Gambler mi poslal mail, v ktorom popisoval 7 tipov na zlepšenie Vašich konverzačných schopností. Poďme teda nato:

1. Žiadne "ehm", "ups", "vlastne" a iné neduhy pri komunikácii
Tieto vsuvky sa snažte úplne eliminovať z Vašeho prejavu. Je to nudné, dokáže to odradiť poslucháča. Namiesto "ehm" sa snažte používať "a", nebojte sa ponechať prestávky medzi jednotlivými slovami.

2. Používajte správne cielené pauzy medzi slovami
Ak sa bližšie započúvate do prejavov mnohých politikov a rozprávačov zistíte, že správne využívajú prestávky nato, aby vtiahli poslucháča do svojho prejavu. Zamyslite sa nad tým, ako by ste mohli zvýrazniť kľúčové slová a dodať im dôraz.

3. Ak rozprávate, rozprávajte s vášňou
Keď už sa Vám to nedarí alebo vášeň v sebe nemáte, tak sa aspoň tak tvárte. Rozprávajte s vášňou. Ľudia zistia, keď Vás niečo nebaví a nemáte k tomu cit. Takéto správanie Vám na dojme určite nepridá. Ak dokážete do Vašich príbehov zakomponovať Vaše pocity, tak sa postupne stane to, že Vaši poslucháči budú prežívať to isté, hlavne príslušníčky nežnejšieho pohlavia.

4. Očný kontakt
Snažte sa ho udržiavať tak na 75% - 80% s osobou alebo s celou cieľovou skupinou. Ak sa niekomu pozeráte do očí, zvýraznite tým hovorené posolstvo a dotyčný Vám venuje väčšiu pozornosť. Ak toto nerobíte, jeho pozornosť sa začne uberať iným smerom. Ak rozprávate v skupine, postarajte sa o to, aby každý člen dostal patričnú dávku očného kontaktu.

5. Gestá
Gestá sú dôležité hlavne vtedy, ak rozprávate v skupine. Ak robíte rýchle pohyby, získate si pozornosť ľudí. Ak je skupina príliš veľká na to, aby ste udržali kontakt s každým jej členom, vhodné gestá situáciu hlavo vyriešia.

6. Tvárou dávajte najavo svoje emócie
Ak tvárou vyjadrujete svoje pocity, ľuďom sa s vami lepšie komunikuje. Skúste povedať niečo extra vtipné s tým, že Vaša tvár bude mať úplne znudený výraz. Pozorujte reakcie svojho okolia.

7. Tón hlasu
Neodškriepiteľnou technikou na udržanie pozornosti je Váš hlas. Používajte širokú škálu rečového prejavu. Najlepšie by bolo, ak by ste rozprávali tak, ako "hlasy" v amerických traileroch na nové filmy. :)

Ak sa budete držať týchto pokynov, spozorujete vo Vašom živote zmenu. Nepochybujem, že to bude zmena k lepšiemu.

Blog sa presťahoval na túto adresu.

7 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

10 ci 7 ?;)

Peto povedal(a)...

Tie zvysne 3 bolo asi zlozite prelozit :P

CharismaSeeker povedal(a)...

nene...7 ich bolo..sekol som sa...:)

somebody povedal(a)...

myslim ze na tych tipoch naozaj nieco je. avsak treba vediet dane rady pouzit. inak mozu priniest aj neuspech.( napriklad ak to clovek s vasnou , ci gestami prezenie , moze byt vyslednym efektom preafektovany naivny saso , namiesto charizmatickeho showmana).inak velmi pekne , dakujem :-)

CharismaSeeker povedal(a)...

Dakujem za pochvalu...:) som rad..ze sa niekomu zidu...

Anonymný povedal(a)...

Clanok v pohode, ale jedna veta sa mi paci:
" PUA (Pick Up Artist) menom Gambler mi poslal mail,"
To pochybujem Gambler len rozoslal newsletter :) to je podstatny rozdiel :) vela stastia dalej.

CharismaSeeker povedal(a)...

Hej Hej, tak to bolo myslene...:) rozoslal newsletter, cize mi poslal mail..:)A pre setkych na ten newsletter sa da prihlasit...tak ako takmer ku kazdemu PUA...

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro