štvrtok, júla 12, 2007

13 efektívnych tipov na zlepšenie sebavedomia

Blog sa presťahoval na túto adresu.
Pri čítaní môjho obľúbeného blogu Ririan Project som narazil na zaujímavý článok, v ktorom sa rozoberá 22 rýchlych a efektívnych tipov, ako si zlepšiť sebavedomie. Ponúknem Vám prehľad tých tipov, ktoré ma zaujali.

Zlepšenie sebavedomia má nespočetné prínosy, čo sa týka pracovného, spoločenského a osobného života. Aj keď sa Vám môže zdať, že vaše sebavedomie nepozná hraníc, prečítajte si nasledujúce tipy.

1. Poznajte Vašu cenu
Aby ste dosiahli vo Vašom živote všetko, čo si zaumienite, mali by ste vedieť Vašu hodnotu. Pamätajte si všetky dobré a záslužné činy, ktoré ste vykonali. Venujte určitý čas tomu, aby ste si premietli úspechy vo Vašej práci, doma, v spoločenskom živote alebo vo finančných záležitostiach. Rozumne sa ohodnoťte a mali by ste si byť vedomý toho, čo môžete bez problémov dokázať, čo Vám následne zvýši sebavedomie.

2. Minulosť odhoďte za hlavu
Netrápte sa nad Vašimi neúspechmi. To, čo sa stalo, už zmeniť nemôžete, tak sa nad tým ani netrápte. To, čo zmeniť môžete je Vaša prítomnosť a od nej odvíjajúca sa budúcnosť, tak s chuťou do toho. To, že určité veci Vám doteraz nešli neznamená, že sa Vám nevydaria nabudúce. Je to na Vás a pamätajte, že všetko sa odvíja od Vás, Vašeho myslenia a činov.

3. Neponižujte sa
Zabudnite na obmedzujúce myšlienky. Ak si myslíte, že niečo neviete alebo nedokážete, tak Vás to len brzdí vo Vašom rozvoji. Nekritizujte Váš vzhľad, vlasy, oblečenie alebo charakter. Ak si zvyknete na neustále kritizovanie samých seba, Vaše sebavedomie nemá šancu zväčšovať sa, tak s tým prestaňte. Rešpektuje sa a chváľte sa.

4. Akceptujte zodpovednosť
Rodičov si vyberať nemôžete rovnako ako ťažko môžete zmeniť ľudí okolo Vás. Vec, ktorú však máte plne vo svojich rukách je to, ako na nich zareagujete, ako sa postavíte k rôznym životným situáciám. Ak sa budete snažiť kontrolovať ľudí okolo Vás, tak si môžete narobiť zbytočné trápenie a problémy, pretože jediná vec, ktorú sme schopní 100 percentne kontrolovať je naše vlastné JA. Uvedomte si to a začnete mať zo seba lepší pocit.

5. Určte si Váš cieľ
Tento krok nezanedbávajte. Rozhodne si uvedomte, čo vlastne od života chcete a očakávate. Napíšte si ho a držte sa ho. To, že máte vo Vašom živote jasný cieľ Vám dodá energiu a určí smer, akým máte kráčať. Ak sa Vám konečne podarí zhodiť tých 20 kg alebo ak konečne splatíte hypotéku, máte zo seba úžasný pocit a tento pocit by ste si mali zapamätať.

6. Zlyhanie je Váš priateľ
Všetci sme zažili a aj zažijeme určité neúspechy, čo sa týka osobného alebo pracovného života. Môžme sa k nim postaviť tak, že och ja chudáčik, stalo sa mi to a hento, nič mi nepomôže, som troska. Alebo sa môžme vzchopiť, z chyby sa poučiť a snažiť sa ju už nezopakovať. Hlúpy nie je ten, kto chybuje ale ten, kto sa z chyby nepoučí. Chyby treba akceptovať a rátať s nimi.

7. V hlave si predstavujte situácie, kde prekypujete bohatstvom, láskou a úspechmi
Predstavte si tieto scény do najmenších detailov. Predstavte si, aká vôňa Vás očarí, aké farby okolo seba vidíte, ako sú naladení ľudia okolo Vás a snažte sa to zapamätať. Ak potrebujete rýchlo zdvihnúť náladu, tak si predstavte tieto situácie a pamätajte, že emócie majú veľký vplyv na Vaše fyzické zdravie.

8. Tešte sa na niečo
Naplánujte si výlet, návštevu, posedenie pri pivku alebo iné aktivity a tešte sa na ne. Ak ste v strese, predstavte si, že musíte vydržať už len chvíľku a neminie Vás zaslúžená odmena. Ak máte naplánovanú dovolenku, ste toho schopní spraviť a zniesť viac keď viete, že o chvíľu vypnete.

9. Pracujte na Vašich konverzačných schopnostiach
Mnoho z nás má problémy ísť na stretnutia, konverzovať a nadväzovať nové kontakty a priateľstvá. Ak Vás niekto pozve von, na pivo alebo len tak pokecať, choďte a nenechajte sa dvakrát presviedčať, samozrejme ak nemáte iný a lepší plán. Tým, že pravidelne odmietate kontakt s novými ľuďmi sa Vám Vaše sebavedomie nezväčšuje, ale môže sa dokonca zmenšovať, ak začnete o svojich konverzačných schopnostiach pochybovať. A preto komunikujte všade, kde môžete.

10. Učte sa od expertov v danom obore
Ak nie ste jedným z tých šťastlivcov, ktorým bolo odmalička do hlavy vštepovaná myšlienka, že sa môžete stať a byť čímkoľvek si zaumienite, tak by ste si mali nájsť expertov, čo sa týka zlepšovania sebavedomia. Jedným z takých expertov je Brian Tracy alebo Anthony Robbins. Kúpte si knižky na tému, ako si zlepšiť sebavedomie a neváhajte sa učiť nové veci.

11. Spojte sa s pozitívnymi ľuďmi
Snažte sa skamarátiť sa s ľuďmi, ktorí myslia pozitívne, ktorí môžu obohatiť Váš život a ktorí Vám hovoria, že dokázať sa dá všetko, len treba chcieť. Negatívni ľudia, ktorí Vás od všetkého odrádzajú a dokážu Vám vymenovať všetky dôvody, prečo by ste určitú vec nedokázali sú akurát tak na dve veci. Držte sa od nich ďalej.

12. Snažte sa vyzerať čo najlepšie
Je to jednoduché. Ak vyzeráte dobre, tak sa aj dobre cítite. Ak sa dobre cítite, vyžaruje z Vás pozitívna energia. To, ako vyzeráte veľmi zaváži pri vytváraní prvého dojmu a pri nadväzovaní kontaktov. Nezanedbávajte túto stránku vašeho života. Choďte vzpriamene a dom neopúšťajte s pocitom, že vyzeráte zle.

13. Naučte sa novú vec
Ak sa dokážete naučiť novému umeniu, reči alebo zažijete niečo nové a nepoznané, dodá Vám to pocit sebavedomia a pocit, že sa dá toho ešte veľa spoznávať. Skúste skontaktovať Vašich kamarátov, ktorí sa vyznajú v pre Vás absolútne nepoznanej veci, nech Vás čosi naučia, nech Vám povedia o mieste, kam sa vydať a nech Vás inšpirujú v spoznávaní nového.

Ak sa Vám článok páči, dajte mu hlas.

Blog sa presťahoval na túto adresu.

8 komentárov:

pusaaaa povedal(a)...

tak toto bolo presne to co som si potrebovala precitat...vdaka :)

CharismaSeeker povedal(a)...

neni zac...:)

charismaowner povedal(a)...

Všetko toto su bullshity. Buď sebavedomý si alebo nie, všetko ostatné je umelé a teda neautentické.

CharismaSeeker povedal(a)...

Ked myslis...clovek si vsak postupne svoje sebavedomie moze zlepsovat....moze mat nijake a na zaklade zivotnych skusenosti ho nadobudne...alebo naopak niekdo je sebavedomy a zivot mu da jednu dve facky a moze sa z neho stat zakriknuty jedinec...

Korppi povedal(a)...

nie su to bullshity. napisal si to preto, lebo si presne ten typ cloveka, ktory si povie, aha, ok, ked nieco mam od prirody, som rad, ked nie, co uz, mozem sa zabalit a hodit do kosa.
je fajn, ak sebavedomie mas, ale su ludia ktory ho nemaju, ale nie su ako ty, maju totiz vedomie ze na vsetkom sa da pracovat. a pracovat skutocne, nie len sa navonok obalit neautentickym folklorom "sebavedomia".
Prajem vsetkym vela spokojnosti v zivote. :-)

Slavo povedal(a)...

Hm, tie rady mi pridu naozaj nanic. Naco vam je sebavedomie? Kazdy ci chce, alebo nie, ma nejake sebavedomie dane prirodzene. A sustredit sa na jeho rozvoj mi pride trosku uchylne. Nie je lepsie sa sustredit na pracu, nejaku tvorivu cinnost? Nieco naozaj prospesne??? Ak budete v comsi dobri, sebavedomie pride samo.

Anonymný povedal(a)...

bud clovek dokaze urobit nieco co mu automaticky sebavedomie zdvihne (ziska novy job, zbali skvelu babu), alebo to bude predstierat kym to nepojde (fake it till you make it)... kazdopadne, nieco urobit musi, lebo vsetci dobre vieme, ze ked clovek robi to co robil doteraz, bude dosahovat tie vysledky ake doteraz dosahoval.

Counter-strike povedal(a)...

také rady môže každý otrt*ať

Súvisiace články podľa označeniaWidget by Hoctro